BİZİ TAKİP EDİN!
 

İş Ortakları

KoçSavunma, Tersaneler Genel Müdürlüğünün başlattığı “Stratejik İş Birliği Faaliyetleri” kapsamında çalışmalarını sürdürüyor. Bu çerçevede KoçSavunma, “Stratejik İş Birliği Anlaşmaları Kapsamında Yerlileştirilecek Malzemeler” listesinde belirtilen ihtiyaçları karşılayacak 7 ürünü için başvurusunu yaptı. Tersaneler Genel Müdürlüğü tarafından yapılan değerlendirmede, başvurunun gerekli kriterleri karşıladığı belirlendi ve konuya ilişkin iyi niyet beyanı, 2019 yılında düzenlenen bir törenle Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından, KoçSavunma Yönetici Direktörü Hakan Başaran’a teslim edildi.

 

Tersaneler Genel Müdürlüğünün başlattığı Stratejik İş Birliği Faaliyetleri kapsamında; kritiklik arz eden ve yurt dışından temin edilen malzeme ve hizmetlerin yurt içi kaynaklarının oluşturulması hedefleniyor. Bu amaç doğrultusunda; mali ve teknik yeterlilik, yerlilik oranı, Ar-Ge ve Ür-Ge gibi belirli kriterleri karşılayan kuruluşla Stratejik İş Birliği Anlaşması yapılıyor. Söz konusu kuruluşlar, azami 10 yıl süreyle söz konusu malzeme ve hizmetlerin tedarikinde tek kaynak olarak kabul ediliyor. KoçSavunma da bu kuruluşlardan biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

KoçSavunma ile TÜBİTAK BİLGEM arasındaki iş birliği faaliyetleri, IDEF 2017 sırasında imzalanan “Genel Çerçeve İş Birliği Protokolü” kapsamında devam ediyor. Bu bağlamda Sualtı Telefonu, Mesaj İşletim Sistemi, Sualtı Savaş Yönetim Sistemleri ve Modelleme ve Simülasyon Sistemleri ile ilgili çalışmalar yapılıyor.

 

Protokol kapsamında gerçekleştirilen ilk çalışma, Sualtı Telefonu’nun satışına yönelik bir lisans anlaşması oldu. KoçSavunma, bu sistemin, üretimden kalkmış bazı bileşenlerin yenilenmesi ile ilgili çalışmalar yaptı; ayrıca, sistemin transdüserlerini de üreterek tümleşik bir ürün olarak ortaya çıkmasını sağladı.

 

Protokol kapsamındaki iş birliğinin genişletilmesi için çalışmalar ve görüşmeler devam ediyor.

KoçSavunma, TRTEST ile imzaladığı ve 27 Haziran 2019 tarihinde yürürlüğe giren iş birliği protokolü ile askeri denizcilik sistemlerinin testleri konusunda, TRTEST’in çözüm ortağı oldu. Bu kapsamda, KoçSavunma’nın; Sualtı Tespit ve Konumlandırma Sistemi, Mermi Tarassut Sistemi, Güdümlü Mermi Düşme Noktası Tespit Sistemi ve Basınç Test Tankı ürünleri, TRTEST’in koordinasyonunda savunma sanayisinin hizmetine sunuluyor.